Programy graficzne

Edytory grafiki 2D
Edytory grafiki 3D
Programy do edycji grafiki wektorowej
Narzędzia graficzne
Konwertery grafiki
Programy do projektowania CAD
Organizery plików graficznych

Za darmo własna strona

Darmowe szablony stron
Strona www DEMO

Programy systemowe

Narzędzia systemowe
Odzyskiwanie utraconych danych
Managery plików
Programy do pobierania plikow
Programy do kopii bezpieczeństwa
Programy szyfrujące i deszyfrujące

Programy do firmy i biura

Programy biurowe
Edytory tekstu
Arkusze kalkulacyjne
Archiwizatory
Programy dla firm
Programy DTP - skład i publikacja
Kalendarze i organizery

Naprawa laptopów
www.e-komputery.info

Tworzenie serwisów www

Darmowe edytory stron
Narzędzia do edycji stron
Obróbka grafiki na stronach www
Darmowe pozycjonowanie stron

Narzędzia do edycji płyt CD/DVD

Darmowe rippery
Oprogramowanie do kopiowania płyt
Przygotowanie płyty
Nagrywanie płyt CD/DVD
Edycja płyt CD/DVD
Płyty z autostartem

Programy multimedialne

Programy do edycji plików video
Darmowe odtwarzacze filmów
Narzędzia do edycji video
Programy - darmowa telewizja
Odtwarzacze muzyki
Edytory plików audio
Programy do zrzutów ekranu

Reklamy

Programy sieciowe

Narzędzia internetowe i sieciowe
Oprogramowanie antyspamowe
Oprogramowanie antyspyware
Komunikatory
Czytniki RSS
Programy e-mail
Programy FTP
Przeglądarki stron WWW
Darmowe serwery
Terminale

Programy pozostałe

Programy edukacyjne
GRY za darmo
Darmowe bazy GTK +

Publikacje elektroniczne

Optymalizacja pracy dysków komputerowych
Windows - jak zalegalizować
Porady dotyczšce programu Adsense
Masz stronę ? Dowiedz się jak skutecznie wypozycjonować stronę www
Skuteczne metody pozyskiwania linków do swojej strony internetowej za darmo.

Pozycjonowanie stron internetowych. Wyszukiwarki część 1.

Dzięki firmie Global eMarketing S.A. i jej serwisowi www.ranking.pl posiadamy wiarygodne statystyki popularności poszczególnych wyszukiwarek. Ich wiarygodność wiąże się z faktem, że są to zbiorcze dane z polskich serwisów generujących łącznie 285 000 odwiedzin dziennie. Zaprezentowane poniżej wyniki pochodzą z 14 lipca 2003 roku. Od tego czasu coś mogło się zmienić, jednakże od ponad 2 lat czołówka jest taka sama.

1) 35.4% google.com
2) 30.2% onet.pl
3) 25.2% wp.pl
4) 3.1% msn.com
5) 1.9% interia.pl
6) 1.2% szukacz.pl
7) 1.1% netsprint.pl

źródło: www.ranking.pl/rank.php?stat=domeny10PL

Sytuacja jest oczywista. Mamy 3 hegemonów: Google.com, Onet.pl i WP.pl. Te trzy serwisy generują razem 85-95% ruchu w Polskim Internecie pochodzącego z wyszukiwarek.

Każdy silnik (oprogramowanie wyszukiwarki) jest nieco inny. Co prawda każda wyszukiwarka działa na tej samej zasadzie, ale każdy ma swoje, w pełni konfigurowalne algorytmy wpływające na strukturę rankingu. Mimo faktu, że każdy administrator wyszukiwarki ma pewien zakres swobody w przypisywaniu wagi poszczególnym elementom strony www czyniąc każdą kopię silnika unikalną, to jednak pewne cechy pozostają wspólne. Powyższe fakty bardzo pomagają wpływać właścicielom stron www na ranking w większym stopniu, niż administratorzy by sobie tego życzyli.

Jak działają wyszukiwarki ?

Na szczęście dla biznesów, wszystkie liczące się wyszukiwarki działają na tej samej zasadzie. Dodatkowo większość wykorzystuje zbliżone algorytmy ustalające pozycje strony www w rankingu wyszukiwania. Wyszukiwarka składa się z czterech podstawowych elementów: - Pajączka (Spider, Crawler), - Bazy danych, - Indeksu - i Programu Wyszukującego. Bardzo często Bazę danych i Indeks traktuje się jako jedność i nazywa Indeksem, co jest jednak sporym uproszczeniem.

Pajączek

Spider czyta zlecone mu strony tak, jak to robi przeglądarka. Czyta kod strony i go interpretuje. W przeciwieństwie jednak do przeglądarki pajączek interpretowany kod czyści z niepotrzebnych znaczników HTML i zapamiętuje tylko interesujący go tekst. Oczywiście tekst ten ma własne znaczniki informujące w dalszym procesie program wyszukujący, gdzie dany tekst się znajdywał w kodzie strony, czy był to tytuł, nagłówek H1, zwykły tekst itd. Pajączek po przeczytaniu strony podąża po linkach do podstron w tej samej domenie (Deep Crawling) czytając je również. Różne wyszukiwarki mają zdefiniowaną różną głębokość, na którą zagłębia się pajączek. Zakłada się, że najważniejsze strony powinny być najdalej 2 kliknięcia od strony głównej. Po "przerobieniu" danego serwisu pajączek poprzez linki kierujące na zewnątrz trafia na inne, nieznane mu dotąd strony. Celem większości wyszukiwarek oprócz prawidłowego dostarczania rankingu jest objęcie jak największej liczby stron Google w styczniu 2003 zindeksowała 3 083 324 652 stron. Proces indeksowania Internetu opiera się o 2 założenia:

1. do prawie każdej strony ktoś się kiedyś odwołał i można do niej dojść po linkach na stronach bazy wyjściowej i stron znalezionych poprzez tą bazę. Baza wyjściowa to pewna liczba stron www, głównie portali i katalogów, które administratorzy nowej wyszukiwarki ustalają ręcznie, aby ich pajączek miał wyjście na możliwie najwięcej serwisów.

2. resztę stron zaproponują właściciele. Zwracam uwagę na słowo "zaproponują". Zwykle mówi się o "dodawaniu stron do wyszukiwarki". W rzeczywistości formularze wyszukiwarek PROPONUJĄ pajączkowi, które strony ma odwiedzić. Ręczne "dodanie" poprzez formularz nie jest więc równoznaczne ze zindeksowaniem strony przez wyszukiwarkę. Dlatego też trzeba ponawiać proponowanie do skutku, do pojawienia się naszej strony w wynikach.

Zebrane informacje przekazywane są do Bazy Danych wyszukiwarki. Pajączki wracają na zindeksowane strony po pewnym określonym czasie, lub przy ponownym zaproponowaniu strony do indeksacji. Sprawdza wtedy czy strony się nie zmieniły i ewentualnie pobiera nowe dane.

Baza Danych i Indeks

Baza Danych jest indeksowana (najprawdopodobniej po dodaniu nowego wpisu). Tworzy się Indeks. To czy strona pojawi się przy wyszukiwaniu zależy od tego, czy jej została uwzględniona w Indeksie, a nie w Bazie Danych... chociaż zazwyczaj jest to równoważne. Indeks to spis wszystkich unikalnych słów wraz z odnośnikami do miejsc występowania ich w bazie danych. Indeks wyszukiwarki można porównać do indeksu, który można znaleźć w książkach idea jest taka sama.

Program Wyszukujący

Gdy użytkownik wpisze jakieś hasło w formularzu wyszukiwarki, Program Wyszukujący przeszukuje Indeks w poszukiwaniu tego słowa. Jeśli słowo zostanie znalezione, Program Wyszukujący czyta wszystkie strony z Bazy Danych oznaczone w indeksie jako zawierające dane zapytanie. Następnie posługując się swoimi algorytmami ocenia wartości każdej strony. Za ocenę stron mogą odpowiadać algorytmy w samym Programie Wyszukującym, dodatkowy program (np. PageRank w Google) i np. fakt pojawienia się strony w katalogu. Na podstawie ocen jest tworzony ranking.

PageRank to specjalny program, który ocenia wartość strony na podstawie liczby stron, które zawierają link do danej strony. Wbrew oficjalnemu opisowi program ten nie jest demokratyczny.

W bazie danych znajduje się pełny, zapamiętany tekst. Wyszukiwarki jednak generalnie stosują tzw. Stop Words. Są to słowa bez konkretnego znaczenia, jak spójniki czy rodzajniki, których nie uwzględnia się w wyszukiwaniu.

Co czytają pajączki?

Różne wyszukiwarki zbierają różne informacje o indeksowanych stronach. Każda, za pomocą Pajączka, zapamiętuje tylko to, co może mieć znaczenie w generowanym przez nią rankingu. Wyjątkowo Google i Wirtualna Polska zapamiętują w osobnej bazie danych całą treść stron i udostępniają je w swoim archiwum, jako tzw. "kopie lokalne" (WP) czy po prostu "kopie" (Google). Jednakże baza danych, z której korzysta Program Wyszukujący, zawiera tylko niezbędne informacje.

Cały tekst strony

Cały tekst ze strony, tzn. to co znajduje się pomiędzy znacznikami BODY indeksują prawie wszystkie wyszukiwarki. Niektóre oszczędzają miejsce i nie zapamiętują więcej niż pierwsze 64 KB tekstu.

TITLE

Wszystkie pajączki zapamiętują Tytuł strony, gdyż jest on jednym z głównych kryteriów rankingu.

Znaczniki META

Znaczna większość wyszukiwarek zbiera informacje z META Description i Keywords. Onet.pl gdy piszę te słowa nadal bardzo zwraca uwagę na znaczniki META. Z drugiej strony Google.com zupełnie nie bierze ich pod uwagę tworząc ranking.

Ramki

Jeśli chodzi o polskie wyszukiwarki, to prawie wszystkie wspierają ramki (FRAMES). Sytuacja nie jest jednak taka różowa. Twierdzenie o wspieraniu ramek zazwyczaj jest bardzo przesadzone. Tak naprawdę wyszukiwarka przeczyta treść pliku zawierającego strukturę ramek (FRAMESET) i zindeksuje zawartość ramek z osobna. W rezultacie Internauta prawie na pewno nie trafi na stronę główną – często może wylądować np. w menu lub którejś ze stron wewnętrznych. Ramki to ogólnie zły pomysł, jeśli chcemy promować naszą stronę w wyszukiwarkach.

Link Popularity

Coraz popularniejsze staje się sprawdzanie Link Popularity dla każdej strony. Jest to ilość zindeksowanych stron, które posiadają linki do naszej. Liczą się oczywiście strony nie będące częścią naszego serwisu. Ta metoda wzięła się to z założenia, że do stron ciekawych/ wartościowych ludzie się podłączają chętniej niż do byle jakich. Najpopularniejsze rozwiązanie stosujące tą metodę to PageRank używany przez Google.com.

Linki

Pamiętasz o funkcji Deep Crawl? Pajączki przeanalizują stronę w poszukiwaniu odwołań do innych ciekawych stron. Wszystkie wyszukiwarki wspierają linki tekstowe i takie należy stosować (przynajmniej w formie alternatywy). Większość nie ma problemów z linkami graficznymi. Tylko niektóre poradzą sobie z Mapami Linków (client-side image maps). Żadna wyszukiwarka nie poradzi sobie z linkami zawartymi w kodzie prezentacji Flash czy Shockwave.

Anchor text

Z funkcjami Deep Crawl i Link Popularity związany jest jeszcze fakt, że pajączki zapamiętują tzw. "anchor text" treść linku zewnętrznego. "Anchor text" to treść zawarta pomiędzy znacznikami odsyłacza [a]. [ Jeśli na Twoją stronę kieruje link zawierający Twoje słowo kluczowe w anchor text to ma on większą wagę, niż link zawierający np. adres www. ]

Linki graficzne

Jeśli mamy do czynienia z linkiem graficznym, tzn. oplatamy plik graficzny znacznikami odsyłacza [a], to wyszukiwarka potraktuje zawartość parametru ALT podobnie jak "anchor text" (gorzej). Jak nietrudno się domyślić, wyszukiwarki zapamiętują ten znacznik również w przypadku innych grafik.

Komentarze

Żadna wyszukiwarka nie zapamiętuje komentarzy - nie mają one więc znaczenia w tworzeniu rankingu.

Treść pliku graficznego i plików zewnętrznych

Również żadna wyszukiwarka nie będzie wstanie przeczytać treści zawartych w pliku graficznym lub plikach zewnętrznych np. plikach JavaScript, do których odwołuje się strona. Dla tego typu plików stworzono znaczniki TITLE i ALT, które już wyszukiwarki czytają i zapamiętują.

część 1 część 2

 

Reklamy

 

Zobacz także :

Główna | Gry za darmo | Bezpłatne kursy | Darmowe serwery i domeny | Tapety za free | Publikacje elektroniczne | Słownik dla niewtajemniczonych |

Reklamy